Obrácený adventní kalendář

Obrácený adventní kalendář

Obrovské množství věcí končí zbytečně v odpadu, přitom by ještě mohly dostat šanci na druhý život a také pomoci potřebným. Cílem tohoto projektu je nejen na tuto skutečnost upozornit, ale prostřednictvím účastníků, kteří každý den během adventu odloží jednu nepotřebnou věc ze své domácnosti, shromáždit větší množství využitelných věcí (především teplého pánského ošacení, obuvi a zimních doplňků), které se prostřednictvím Diecézní charity Brno dostanou potřebným spoluobčanům.

Projekt proběhne v Brně a okolí (osobní předání věcí na brněnské pobočce charity). Vybrané ošacení bude rozděleno prostřednictvím charity, zejména lidem bez domova a v hmotné nouzi. Na základě zkušeností z tohoto pilotního projektu chceme v příštích letech sbírku rozšířit na celou ČR.

Kdy akce probíhá

Odložte v době adventu namísto otevírání políček s čokoškou každý den jednu věc, kterou už nepotřebujete a která by mohla být užitečná pro někoho jiného.
Sesbírané věci pak během ledna 2022 v časech úterý, čtvrtek a pátek (9 – 13.30 hod) můžete přinést na pobočku Charitní bazar Baltazar:
Rosická 1, Brno - za autobusovým nádraží Zvonařka (Dolní nádraží),
případně se alternativně domluvit na tel.: 731 428 371

Jaké věci odkládat

Brněnská charita pro letošek upotřebí zejména použité oblečení (hlavně pánské) a to zejména:

  • Trika, mikiny, bundy
  • Tepláky, kalhoty
  • Spodní prádlo
  • Obuv, ponožky
  • Čepice a rukavice
  • Spacáky

Prosíme, nenoste nám oblečení z neprodyšného materiálu, kabáty, obleky, kostýmy, pyžama, elegantní oblečení, ani dětské oblečení/hračky. Při převzetí bude oblečení kontrolováno a v případě nevhodně zvolené skladby oblečení nepřevzato k dalšímu použiti!

TIP: Jak správně vytřídit šatník na podzim

Letáček s výzvou [PDF]

Kam s dalšími věcmi

Vytřídili jste během adventu nejen oblečení?
Výborně! Místa, kam odevzdat další využitelné věci (například hračky, vybavení domácnosti apod.), které tak dostanou šanci na “druhý život”, najdete ve svém okolí snadno díky aplikaci www.KAMsNIM.cz


Podpora projektu

Projekt Adventní kalendář naruby byl podpořen z dotačního programu Charity Pot firmy LUSH, výrobce a maloobchodního prodejce čerstvé, ručně vyráběné kosmetiky.


Ve spolupráci sO spolku Ukliďme Česko

Spolek Ukliďme Česko vznikl v roce 2013 a jeho hlavní činností je organizování celorepublikové úklidové akce Ukliďme Česko, jejímž cílem je aktivně bojovat proti černým skládkám a nepořádku v českých městech, vesnicích a přírodě.

Jako další svou aktivitu jsme na jaře 2020 spustili mobilní a webovou mapovou aplikaci Kam s ním?, která poradí, jak správně naložit s nechtěnými věcmi, resp. kde je lze legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat. Cílem je, aby maximum odpadů končilo v cirkulárním systému (recyklace, upcyklace, reuse..) a ne v přírodě, či ve směsném odpadu. A nejen to, KAMsNIM.cz se také snaží dát šanci na druhý život věcem, které by se jinak zbytečně stávaly odpadem. Díky tomu tak ve svém okolí jednoduše naleznete místa, kam odevzdat například použitelné oblečení, nábytek, hračky, knihy, sportovní vybavení nebo přebytečné potraviny, které pomohou potřebným. A také řadu míst, kde od vás rádi převezmou kartonové krabice od e-shopových zásilek, znovupoužitelné nákupní tašky, či opakovaně použitelné krabičky na jídlo a nápojové kelímky.

A odtud byl už jen krůček k akci Obrácený adventní kalendář… :-)O Diecézní charitě Brno

Charitní bazar Baltazar, sociální podnik výjimečný rozsahem své pomoci na území celého Jihomoravského kraje

Textilní banka Baltazar (Charitní bazar Baltazar) má již 7leté zkušenosti se sběrem nepotřebného oblečení a textilního a oděvního odpadu. Za poslední 3 roky sesbírala pomocí 20 sběrných kontejnerů a centrálního skladu 1141,8 tun textilu a oděvů.

Jsme jediná organizace svého druhu na území celého Jihomoravského kraje, která šatstvo v takto velkém rozsahu vybírá a následně i třídí a poskytuje potřebným, a to na základě spolupráce s místními úřady práce, sociálními odbory i neziskovou sférou. Právě tyto instituce vydávají poukázky, se kterými si k nám sociálně potřební lidé mohou přijít pro šatstvo zdarma. Pro lidi s prokazatelnou nouzí je tento způsob distribuce textilu obrovskou pomocí a podporou. Jen za rok 2020 si lidé v nouzi u nás přerozdělili 62 tun šatstva, naše středisko inspiruje mnohé další firmy a je dáváno za příklad dobré praxe.

Dalším, neméně důležitým sociálním aspektem naší práce je zaměstnávání osob dlouhodobě evidovaných na úřadech práce. Toto jsou ti, kteří vybrané šatstvo sváží, třídí a prodávají. Jsme středisko nevykazující zisk, i když určitou část šatstva prodáváme v sociálních second-handech. Zisk z těchto prodejů totiž pokrývá náklady spjaté s provozem prodejen a sběrného a třídícího střediska.

Osobní příběh Charitního bazaru Baltazar (Filip Habrman): Baltazar jsem opětovně zakládal v roce 2013, kdy bylo středisko téměř před uzavřením. Nový koncept jsme postavili na čtyřech pilířích: uživit se bez pomoci státních financí či podpor, tj. sociální podnikání, zaměstnat spoluobčany, kteří jsou na trhu práce ohroženi, poskytnout šatstvo zdarma všem lidem bez rozdílu, pokud tito lidé procházejí životní finanční krizí, a v poslední řadě snížit obsah šatstva, které končí na skládkách.

Ač se záměr zdál na počátku nerealizovatelný a mnoho lidí mě od této práce zrazovalo, podařilo se nám všechny pilíře naplnit a Charitní bazar Baltazar uvést v život a následně provozovat.

V současné době platí, že:

  • vedeme pět charitních bazarů v Brně a jeden E-shop
  • zaměstnáváme celkem 14 lidí, kteří pracují v charitních prodejnách, třídírně a Eshop
  • šatstvo poskytujeme zdarma (výměnou za poukázky poskytované kurátory města Brna, NNO, sociálními odbory, probační službou atp.), měsíčně takto pomůžeme průměrně 700–1000 lidí v nouzi
  • díky nám dochází k recyklaci a spalování většiny textilního a oděvního odpadu v Brně; do roku 2019 bylo šatstvo recyklováno v Rakousku, nicméně tamní recyklační linka byla uzavřena, a tak od října 2019 veškeré šatstvo, které se nevytřídí na prodejny, tedy asi 70 % z celkového počtu, putuje do spalovny a tím nekončí na skládkách, což je pro nás priorita

Ačkoli jsme součástí Diecézní charity Brno, fungujeme jako sociální podnikání, nikoli sociální služba, a nespadáme tak do „vhodných“ škatulek MMB/JMK – nemůžeme tedy v zásadě žádat o finanční podporu. Dosud jsme ostatně fungovali z 98% bez jakékoli státní či úřední finanční pomoci a chtěli bychom si tento stav udržet.
Hlavní partner akce

Partneři akce 
Při poskytování služeb nám pomáhají technická Cookies a Local Storage. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.
Cookies můžete vymazat nebo předem odmítnout jejich používání volbou v příslušném nastavení ve vašem prohlížeči.
Nicméně pokud tak učiníte, některé služby a funkce tohoto webu nemusí správně fungovat.
Více informací o ochraně osobních údajů a jejich používání
Copyright Ⓒ 2014-2022 | Miroslav Kubásek, Ukliďme Česko z.s.