Historie

první ročník Ukliďme Svět
generálním partnere akce Ukliďme Svět se stává Nadační fond Veolia
vzniká projekt Zmapujto
Ukliďme Česko 2014 - 1. ročník úklidovky
Ukliďme Česko získává ekologického oskara
Ukliďme Česko je 2. v soutěži Společensky odpovědný projekt
Ukliďme Česko 2015 - 2. ročník úklidovky
začátek spolupráce s ČSOP
proběhlo jarní kolo Ukliďme svět, ukliďme Česko 2016
proběhlo jarní kolo Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017
proběhlo jarní kolo Ukliďme svět, ukliďme Česko 2018
proběhl celosvětový úklid World Cleanup Day
proběhlo jarní kolo Ukliďme svět, ukliďme Česko 2019
proběhl 2. ročník celosvětovího úklidu World Cleanup Day
proběhne jarní kolo Ukliďme svět, ukliďme Česko 2020

Základní informace

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Společně v jeden den.

Jak to všechno začalo

V roce 1992 se Český svaz ochránců přírody přidal k právě vznikající celostátní iniciativě Clean up the World! (Ukliďme svět). Vzal si v České republice na starost koordinaci úklidových akcí skrze své základní organizace a šel příkladem. Ročně se do akce zapojilo kolem 18 000 dobrovolníků a každým rokem přibývali další nadšenci i mimo svaz.

V roce 2012 vznikla nezávisle na akci webová a mobilní aplikace ZmapujTo (www.zmapujto.cz), prostřednictvím které mohou občané informovat úřady o černých skládkách a dalších problémech ve svých městech a obcích. Nahlášených skládek však přibývalo, ale skoro žádné nemizely. Ukázalo se, že není v silách úřadů uklidit všechny skládky a vyřešit každý nahlášený problém. Proto se spolek Ekosmák rozhodl uspořádat na jaře 2014 první ročník úklidové akce s názvem Ukliďme Česko. Díky modernímu přístupu a po vzoru světového hnutí Let’s do it! (Pojďme do toho!) se podařilo oslovit a motivovat hned napoprvé desítky ticíc lidí. O tom, že akce byla úspěšná svědčí i vítězství Spolku Ekosmák v soutěži Energy Globe Award.

Po dalších dvou letech se zrodil nápad obě akce spojit a dát tak vzniknout největší dobrovolnické akci v České republice. A povedlo se! Spojením tradice, zkušeností a moderního přístupu se podařilo v roce 2016 oslovit a aktivně zapojit přes 86 000 dobrovolníků a sebrat přes 1600 tun odpadu (z toho 23% vytřídit), v roce 2017 se pak do 2476 úklidů zapojilo celkem 96 133 dobrovolníků a v roce 2018 se pak do 3295 úklidů zapojilo celkem 134 854 dobrovolníků! Do úklidů se zapojily stovky škol, spolky, sdružení, hasiči, záchranáři, policisté, vodáci, turisti, sousedé, studenti, maminky, důchodci, celá města, obce i několik mediálně známých tváří.

Akce má především za cíl širokou veřejnost skrze vlastní zážitek poučit o závažnosti problému černých skládek a odpadu v přírodě, oživit témata diskuze o odpadech a recyklaci a takto vlastnímu vzniku černých skládek předcházet. Ti, co jednou uklízeli, už další nepořádek dělat nebudou!

Generální partner

Hlavní partner

Akci podpořili


Při poskytování služeb nám pomáhají Cookies a Local Storage. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací o ochraně osobních údajů a jejich používání
Copyright Ⓒ 2014-2020 | Miroslav Kubásek