Před úklidem - Příprava akce – 5 kroků k úspěšnému úklidu

Máte za sebou registraci a nejste si jisti, co dál? Právě pro vás jsme připravili příručku 5 kroků k úspěšnému úklidu. Přečtěte si ji níže, nebo si ji stáhněte v pdf. v sekci Ke stažení

5 kroků k úspěšnému úklidu

Manuál pro organizátory úklidů

1. Vyberte místo úklidu

Nejdřív ze všeho se zamyslete, které z vašich oblíbených míst chcete uklidit. Většina z nás ví o přinejmenším několika lokalitách, které by si zasloužily pořádný úklid a půjde jenom o to, rozhodnout se pro jednu z nich. Pokud však patříte mezi ty, jež do akce pohání spíše chuť přiložit ruku k dílu, a zatím nemáte představu, kde úklid uskutečnit, prohlédněte si naši aplikaci ZmapujTo.cz. Najdete tam spoustu inspirace a můžete i přispět svým vlastním hlášením.

Město, či obec, kde budete chtít uklízet, už většina z vás zadala při registraci (pokud jste se zatím nezaregistrovali, s chutí do toho!). Po přihlášení do Administrace úklidu máte možnost v záložce Informace o akci místo úklidu upřesnit posunutím kurzoru v mapě.

2. Zjistěte, komu patří pozemek

Ačkoliv chystáte bezesporu záslužnou akci, vlastník pozemku by se mohl po právu polekat, kdyby na svém majetku z ničeho nic uviděl skupinu dobrovolníků v akci. Zjištěním majitele pozemku předejdete nepříjemnostem. Vlastníka či správce pozemku nejjednodušeji zjistíte z Katastru nemovitostí, případně se můžete obrátit i na váš místní úřad. Nebojte se vlastníka pozemku kontaktovat a navrhněte mu, ať se k vaší akci připojí nebo ji podpoří!

3. Stanovte datum úklidu

Hlavní jarní úklidový den je sobota 4. dubna 2020. Přesto stanovené datum nemusíte dodržet. Pokud se vám námi stanovené datum z jakéhokoliv úklidu nehodí, není problém přichystat úklid v jiném termínu. Prosíme vás ale, abyste se příliš nevzdalovali hlavnímu dni úklidu a snažili se vlastní akce směřovat ideálně do měsíce dubna. Jedině tak vám můžeme zaručit včasné dodání pevných pytlů pro váš úklid (a později už bude příliš vzrostlá zeleň).

Nezapomeňte: nutnou podmínkou přidělení pracovních pomůcek je vyplnění informací o Vašem úklidu v administraci.

4. Zajistěte odvoz odpadu

Než se pustíte do zvaní dobrovolníků, je třeba zajistit, aby se odpad, který sesbíráte, dostal tam, kam má. V tom by vám měli pomoci na vašem obecním či městském úřadě. Pokud u vás tato funkce existuje, vyhledejte přímo referenta pro životní prostředí, případně jinou zodpovědnou osobu a požádejte jej o přistavení kontejneru. Ukliďme svět, ukliďme Česko už na mnoha úřadech znají a budou se vám snažit vyjít vstříc.

Pokud jednání na úřadech ztroskotá, obraťte se na místní svozovou firmu. Často jsou ochotné úklidovkám přispět a odvoz zajistit na vlastní náklady. Na oplátku jim můžete slíbit zveřejnění jejich loga jako sponzora vašeho úklidu – v případě, že spolupráci domluvíte, nám dejte vědět a my logo firmy přidáme do detailu úklidu na našich stránkách.

Poslední alternativou, vhodnou především pro menší úklidy, je odnos odpadu do blízkého sběrného střediska odpadu (najdete je např. zde www.sberne-dvory.cz/hledani-na-mape/). Zaměstnanci bývají vstřícní a nezřídka se stává, že jsou ochotni kvůli úklidům prodloužit otvírací dobu. Nebojte se zeptat!

5. Pozvěte dobrovolníky a dejte o svém úklidu vědět

Úklid je nachystán, teď už stačí jen sehnat dostatek pracovní síly. Vřele doporučujeme tuto část přípravy nepodcenit a vyhradit si na ni dostatek času. Byla by škoda, kdyby úsilí, které jste vynaložili při přípravě úklidu, přišlo vniveč.

Co můžete pro propagaci svého úklidu udělat? Nejdříve pečlivě vyplňte veškeré údaje o vaše úklidu v administraci úklidu na webu Ukliďme svět, ukliďme Česko. Zvýšíte tím možnost připojení dobrovolníků, kteří si budou prohlížet Mapu úklidů. Oslovte své známé a přátele. K tomu velmi dobře poslouží vytvoření události na facebooku, kam můžete přizvat své bližší i vzdálenější okolí. Oslovte místní zpravodaj s prosbou o otištění pozvánky na akci a na obecní nástěnku vyvěste letáček s informacemi o akci.

S propagací vám jistě poslouží i Propagační materiály, které se budou postupně objevovat na našem webu.

Něco navíc: Doprovodný program

A pokud vám zbývá energie, můžete svým dobrovolníkům nabídnout i něco navíc. Zajistěte pro ně zajímavý doprovodný program! Unavené uklízeče potěší i maličkost a doprovodný program může obnášet cokoliv od společného opékání špekáčků přes promítání dokumentů až po debatu o třídění odpadu. Fantazii se ani v Ukliďme svět, ukliďme Česko meze nekladou. Zamyslete se, jaké jsou vaše možnosti, oslovte své známé nebo třeba zajímavé organizace ve vašem okolí. Určitě něco vymyslíte.

Generální partner

Hlavní partner

Akci podpořili


Při poskytování služeb nám pomáhají Cookies a Local Storage. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací o ochraně osobních údajů a jejich používání
Copyright Ⓒ 2014-2020 | Miroslav Kubásek