Při úklidu: Poučení o bezpečnosti a vlastní úklid

Už jen pár dní zbývá do vašeho úklidu. Díky pečlivé práci vašeho místního organizátora by již mělo být vše podstatné zařízeno a přichází řada i na vás, dobrovolníky. Aby při samotném úklidu vše šlo jako na drátkách a čekala vás jen samá příjemná překvapení, připravte se předem na eventuální komplikace. Pokud některá z nich nastane, dokážete správně zareagovat a spolu s organizátorem vašeho úklidu vše vyřešit.

1) Věnujte pozornost pravidlům bezpečnosti práce

Na začátku úklidu vás organizátor vašeho úklidu seznámí s pravidly bezpečnosti práce. Věnujte jim prosím pozornost, jde totiž především o vaše vlastní bezpečí. Pokud se jich budete držet, předejdete většině nepříjemností, které vás mohou potkat.

Případně si můžete Pravidla bezpečnosti práce pročíst už před úklidem, najdete je v sekci Ke stažení.

2) Dobře se oblékněte

Nezapomeňte se na úklid vyzbrojit vhodným oblečením, pracovními rukavicemi a pevnou obuví. I když bude svítit slunce, dlouhé kalhoty a rukávy vás ochrání před poškrábáním a dalšími nepříjemnostmi. Totéž platí o pevné obuvi, kterou více než doporučujeme. A do batůžku přibalte i pláštěnku či nepromokavou bundu, kdyby vám počasí nepřálo.

3) Uklízíte u silnice? Mějte na sobě reflexní vestu

Pokud se váš úklid bude odehrávat v blízkosti komunikací, ujistěte se, že máte připravenou reflexní vestu (nebo že ji pro vás zajišťuje organizátor). A po celou dobu úklidu ji mějte oblečenou. Reflexní vesta zajistí, že vás projíždějící řidiči uvidí už na dálku a vy budete v bezpečí.

4) Pozor na injekční stříkačky, mrtvá zvířata a další nebezpečný odpad

Při úklidu můžete narazit i na předměty, které mohou ohrozit vaše zdraví. Kromě rozbitého skla a železa to mohou být i injekční stříkačky, uhynulá zvířata, munice či nádoby s nebezpečnými látkami. S ostrými předměty manipulujte opatrně, ostatních nebezpečných odpadů se vůbec nedotýkejte a ihned informujte organizátora a příslušné zodpovědné osoby (Policie ČR, Městská policie, Hasiči).

5) Zjistěte, jak vypadá azbest

Azbest může být záludným nebezpečným odpadem. Dříve se hojně využíval ve stavebnictví, po potvrzení jeho rakovinotvorných vlastností se od jeho využití začalo rychle upouštět. A právě proto se s ním na skládkách můžeme nezřídka setkat. Při nálezu azbestu se opět vyhněte veškerému kontaktu, informujte organizátora a spolu s ním nález nahlaste na ZmapujTo.cz
Jak poznat azbest zjistíte na http://cs.wikipedia.org/wiki/Azbest a http://arnika.org/azbest.
Nebo v příloze Bezpečnostních pravidel.

6) Recyklujte

Je-li to ve vašich silách (a někdy to možná nepůjde), snažte se sesbíraný odpad alespoň minimálně třídit. Podaří se nám tak skvělá věc - co dříve hyzdilo česká města a přírodu, bude moci díky recyklaci ještě posloužit! Podobně prosím přistupujte i k pracovním pomůckám. Je-li to možné, plňte pytle opakovaně a rukavice si uschovejte pro další úklidy.

7) Buďte pyšní na svůj výkon

Během úklidu sledujte, kolik pytlů se vám podařilo naplnit odpadem a na konci akce nezapomeňte spolu se svým organizátorem spočítat, jaké množství pytlů odpadů jste s vaším týmem uklidili. Čísla pak potěší vás, nás i naše společné sponzory!

Sledujte naše novinky na webu nebo na Facebooku a nic vám neunikne.

Generální partner

Hlavní partner

Akci podpořili


Při poskytování služeb nám pomáhají Cookies a Local Storage. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací o ochraně osobních údajů a jejich používání