Úklidová akce #12063, Plavy (okres Jablonec nad Nisou)

Detail akce

Identifikátor akce:
12063
Název akce:
Ukliďme řeku Kamenici
Popis akce:
Čištění řeky Kamenice v úseku Plavy - soutok s Jizerou, čištění bude rozděleno na pěší a vodáckou část. Pěší účastníci akce budou čistit levý břeh řeky podél kterého vede modrá/červená turistická značka, pravý nedostupný břeh budou čistit vodáci. Posléze pojede řekou raft, který bude sezbíraný odpad v pytlích sbírat do lodě a doveze ho k sběrným místům, kde bude připraven kontejner na odpad.
Příslušná obec/MČ:
Plavy (okres Jablonec nad Nisou)
Likvidaci odpadů zajistí:
Svoz odpadu zajístí obce Plavy, Jesenný, Zlatá Olešnice, Železný Brod, uložení odpadu na skládce v Koštálově Povodí Labe s.p.
Akci také podpořili:
Povodí Labe, obce Plavy, Jesenný, Zlatá Olešnice, Železný Brod


Organizátor akce

Typ úklidu:
jedná se o úklid organizovaný organizací
Název organizace:
Kanoistický oddíl VŠTJ Ekonom Praha
Kontaktní osoba:
Petr Čech
Telefon a email na organizátora není z důvodu ochrany osobních údajů veřejně přístupný. Tyto kontaktní údaje budete mít k dispozici až se zaregistrujete jako dobrovolník a přidáte se k této akci.


Report akce

Statistika:
počet dobrovolníků 46, sesbíráno bylo 1450 kg odpadů.
Jak úklid probíhal:
Již celý týden před čištěním Kamenice plánovaným na sobotu 9. 4. 2016 bylo zřejmé z předpovědí, že nás nemine pravé vodácké počasí, tedy zima a déšt.
Nicméně i tak se více než 50 dobrovolníků nenechalo odradit a v sobotu dopoledne přesto dorazili! Tímto jím patří veliké poděkování za jejich úsilí a obrovský kus práce, co pro tuto řeku udělali! Zúčastnili se dobrovolníci nejen z řad vodáků, ale ruku k dílu přidali i oddíly Mladých ochránců přirody z Jablonce nad Nisou, dále turistický oddíl Zálesák z Tanvaldu a KČT Tanvald. Bohužel smutnou pravdou bylo, že počet pěších dobrovolníků výrazně převýšil počet vodáků, kteří se pravděpodobně zalekli nízkého stavu vody, který je však pro čištění spíše výhodou. Řeka Kamenice nám ukázala, že je i za necelých čtyř kubíků sjízdná, pomineme-li úseky, kde nám náhony k elektrárnám odvádí vodu.
Systém čištění z minulého ročníku se nám velice osvědčil. Vodáci čistili pravý břeh toku a místa, která jsou z Palackého stezky nepřístupná. Pěší účastnici potom levou část toku Kamenice, dostupnou ze stezky. Posléze za nimi sjížděl raft, který svážel sesbíraný odpad připravený v plastových pytlích na břehu.
Podle účastníků, v úsecích, které byli již plně vyčištěny v minulém ročníku, odpadu mírně ubylo. Uvidíme až v dalších letech, zda je to díky našim aktivitám nebo jenom tím, že se ten rok Kamenicí neprohnala velká voda. Stále se tam totiž nalézají místa, která na vyčištění ještě čekají.
Letos byla akce rozšířena o čištění úseku Jesenný - soutok s Jizerou, kterého se zúčastnilo několik dobrovolníků - vodáků, kteří se neodvážili na horní těžký úsek. Byl by totiž nad jejich síly a dosavadní zkušenosti. Bezpečnost akce je totiž hlavní prioritou.
Kamenici se nám podařilo zbavit spousty odpadu a již nyní v úseku z Plavů do Návarova je možné se kochat divoké čisté nespoutané krásy tohoto úseku.
Vyčištění by nebylo možné uskutečnit bez partnerů, kteří přispěli či se podíleli na hladkém průběhu akce. Poděkování patří zejména Povodí Labe s.p., dále obcím podél toku Kamenice – Plavy, Zlatá Olešnice, Jesenný a Železný Brod, které zajistily svoz odpadu a outdoorové agentuře Sundisk Family, která nám poskytla rafty.
Čištění řek je běh na dlouhou trať a tak na viděnou příští rok zas na Čištění Kamenice 8. 4. 2017.
Již nyní se na Vás těšíme!


Podrobnosti akce

Začátek akce:
09.04.2016 12:30
Předpokládaný konec akce:
09.04.2016 19:00
Popis místa srazu (adresa):
Most přes řeku Kamenici v místní části Haratice, obec Plavy, turistické rozcestí žluté a modré
Budeme uklízet:
tok řeky Kamenice v úseku Plavy - soutok s Jizerou
Web akce:
-
Dobrovolníci:
již přihlášených dobrovolníků 21, volná kapacita 39


Pracovní rukavice zajistila společnostČERVA EXPORT IMPORT a.s.
 

Hlavní partner akce

Partneři akceDále nás podporují


Při poskytování služeb nám pomáhají technická Cookies a Local Storage. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.
Cookies můžete vymazat nebo předem odmítnout jejich používání volbou v příslušném nastavení ve vašem prohlížeči.
Nicméně pokud tak učiníte, některé služby a funkce tohoto webu nemusí správně fungovat.
Více informací o ochraně osobních údajů a jejich používání
Copyright Ⓒ 2014-2023 | Miroslav Kubásek, Ukliďme Česko z.s.