190 zemí se zapojilo do Celosvětového Úklidového Dne, který se uskutečnil 17. září 202227.1.2023

Do Celosvětového Úklidového Dne (World Cleanup Day), který se uskutečnil 17. září 2022 se zapojilo téměř 15 milionů dobrovolníků ze 190 zemí světa. I přes náročné okolnosti, jako jsou lokální konflikty, přírodní katastrofy či dokonce válka, se do akce podařilo zapojit mnoho dobrovolníků, jejichž cílem bylo zlepšit stav životního prostředí po celém světě. V průběhu jediného dne se totiž podařilo sesbírat více než 60 000 tun odpadu.

Loňský úklidový maraton byl v případě mnoha zúčastněných zemích poznamenán obtížnými podmínkami. Válka na Ukrajině, záplavy v Pákistánu, Taliban v Afghánistánu, silné deště v Evropě a Asii se sice podepsaly na úklidech, ale nezastavily dobrovolníky se do Světového úklidového dne zapojit. "Navzdory různým výzvám přišli lidé znepokojení odpadovou krizí uklidit planetu. To svědčí nejen o závažnosti problému s odpady, ale také podtrhuje míru odhodlání a přispění, které jsou lidé ochotni do jeho řešení vložit," poznamenala Heidi Solba, prezidentka globální sítě Let's Do It World a akce World Cleanup Day.

Na Ukrajině se úklidů, které probíhaly i ve válečných oblastech, zúčastnilo 120 000 lidí. V Pákistánu, který postihly rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy, se do úklidu oblastí jižního Pákistánu zapojilo 15 000 lidí. Silné deště narušily úklidové práce také v mnoha zemích na Balkáně a ve střední Evropě, ale také v Kostarice a Kamerunu. Bulharsko a Čínu těsně před akcí zpustošily bouře a extrémně vysoké teploty v Surinamu a Tunisku zastavily sběr odpadků. "V důsledku změny klimatu pozorujeme častější výskyt extrémních povětrnostních jevů a přírodních katastrof. Tato znepokojivá realita negativně ovlivňuje životy stovek milionů lidí," uvedla Anneli Ohvril, výkonná ředitelka organizace Let's Do It World.

Některé země také spolupracovaly na řešení svého společného problému s odpady. Na Kypru spojily své síly obě strany ostrova, aby jej vyčistily. V Nizozemsku se zaměřili na úzkou spolupráci s Indonésií při řešení problému vývozu odpadků. Společný tým se zde zaměřuje na propagaci toho, aby odpad nekončil v jiných zemích - s konečným cílem zakázat vývoz plastového odpadu mimo Evropskou unii, která již pracuje na modernizaci svých předpisů pro přepravu odpadu.

Poslední Celosvětový úklidový den také překonal národní rekordy v počtu účastníků v každé páté zúčastněné zemi. Ve 45 % zemí byl počet účastníků vyšší než v předchozím roce. V letech 2018-2022 se Světových dnů úklidu zúčastnilo celkem 197 zemí, v nichž se zapojilo 71 milionů účastníků. Jedinými zeměmi, které se dosud nezúčastnily žádného ze Světových dnů úklidu, jsou Belize, Lichtenštejnsko, Šalamounovy ostrovy, Eswatini, Turkmenistán a Tuvalu.

V České republice se v rámci Celosvětového úklidového dne konalo 423 úklidů, do kterých se zapojilo 10 800 dobrovolníků. Celkem pak v roce 2022 v České republice proběhlo 4 687 úklidových akcí, během kterých téměř 200 000 dobrovolníků z přírody uklidili 2 730 tun odpadů. "I když drtivá většina úklidů u nás probíhá na jaře, tak i přesto jsme rádi že se nám daří zaktivizovat širokou veřejnost i během podzimu. Díky tomu se tak i Česká republika pravidelně stává součástí Celosvětového úklidováho dne a i my tak můžeme pomoci s šíření povědomí o celosvětovém problému s odpady.", uvedl Miroslav Kubásek - národní koordinátor World Cleanup Day pro Českou republiku ze spolku Ukliďme Česko. "Už nyní chystáme jarní kolo úklidů, hlavní jarní úklidový den je naplánován na 1. dubna 2023. Organizátoři si své úklidy již mohou registrovat na www.UklidmeCesko.cz", doplnil Kubásek.

Tento týden, od 26. do 29. ledna, se delegáti ze zúčastněných zemí setkávají v estonském Tallinnu na výroční celosvětové konferenci Let's Do It World, kterou podporuje Evropský fond pro regionální rozvoj a Enterprise Estonia. Příští Celosvětový úklidový den se uskuteční 16. září 2023.

Světový den úklidu pořádá celosvětová organizace Let's Do It World, která je akreditovaným partnerem Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) a Shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA). Národním organizátorem Celosvětového úklidového dne pro Českou republiku je spolek Ukliďme Česko. Celosvětový úklidový den jako největší občanské hnutí za ochranu životního prostředí v historii je na cestě stát se oficiálním dnem vyhlášeným Organizací spojených národů.

Zdroj: Let's Do It World, Ukliďme Česko


 

Hlavní partner akce

Partneři akceDále nás podporujíPři poskytování služeb nám pomáhají technická Cookies a Local Storage. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.
Cookies můžete vymazat nebo předem odmítnout jejich používání volbou v příslušném nastavení ve vašem prohlížeči.
Nicméně pokud tak učiníte, některé služby a funkce tohoto webu nemusí správně fungovat.
Více informací o ochraně osobních údajů a jejich používání
Copyright Ⓒ 2014-2024 | Miroslav Kubásek, Ukliďme Česko z.s.