Ukliďme Česko – letos i na Den Země



19.4.2022

I přes chladné počasí se první dubnový víkend akce Ukliďme Česko zúčastnilo podle statistik organizátorů celkem 73 tisíc dobrovolníků. Úklidy probíhaly na 2050 lokalitách a podařilo se při nich z přírody odstranit přes 1 000 tun odpadů. Tím však letošní jarní uklízení zdaleka nekončí, jen na Den Země - 22. dubna a následující víkend je naplánováno dalších 350 úklidových akcí.

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je vskutku rekordní. Aktuální počet jarních zaregistrovaných úklidů již nyní přesáhl počet akcí, které proběhly za celý, doposud nejúspěšnější rok 2019. Letošním specifikem je rozložení úklidových akcí do více dnů. Může za to především velmi chladné počasí ze začátku dubna, kdy se řada akcí kvůli sněhové pokrývce přesouvala na pozdější termíny. Díky tomu tak více než 1 000 úklidů proběhlo mimo hlavní úklidový den. Dalších 350 úklidů je také naplánováno na Den Země - 22. dubna a následující víkend. Zapojit se tak ještě mohou i dobrovolníci, kteří se nestihli zúčastnit dříve, nebo je odradilo takřka zimní počasí.

,,Na řadě míst se do dobrovolnických úklidů letos na jaře zapojili i uprchlíci z Ukrajiny, převážně maminky s dětmi. Víme o minimálně patnácti místech po celé ČR kde se zúčastnili, ale ve skutečnosti jich bude určitě více", sdělil Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. ,,Jsme hromada Ukrajinských občanů a chceme srdečně poděkovat lidem z České republiky, co pro nás udělali v tak těžkých časech. Rádi bychom Vám ukázali alespoň tímto gestem, jak moc si Vaší ochoty pomoci vážíme. Prozatím je toto minimum, které můžeme udělat. Uklidíme Vaši krásnou zemi, která nám poskytla to důležité", říká organizátorka jedné z úklidových akcí, Ianina Prypkhan.

Mohou dostat věci nalezené při akci Ukliďme Česko ještě šanci na ,,druhý život"? Mohou! Příkladem budiž invalidní vozík, který v sobotu 2.dubna našly Eliška a Lucka při úklidu na Uherskohradišťsku. Podle zpráv ČRo charita v Uherském Hradišti vozík nechá opravit. Bude stačit vyměnit čalounění a opravit opěrku zad a vozík bude moci dále sloužit! A co vy, narazili jste při úklidu na nějakou kuriozitu? Přihlaste ji do fotosoutěže! Na nejzajímavější nálezy se může veřejnost těšit v průběhu měsíce května na facebookové stránce akce Ukliďme Česko.

V předvečer Dne Země se také koná premiéra dětského animovaného filmu Mimi a Líza - Zahrada. V novém příběhu se nevidomá Mimi a Líza vzájemně učí o vztahu k přírodě a k materiálním věcem, které nás obklopují. Díky spolupráci s autory filmu a stejnojmenné knihy vznikly i figurky - Igráčci v podobě Mimi a Lízy, jako odměny pro nejmenší dobrovolníky.

Pokud vám není lhostejné, v jakém prostředí žijete, vydejte se na Den Země uklízet. Užijete si nejen čerstvý vzduch, popovídáte si s lidmi, ale především půjdete příkladem pro řadu jiných a vychutnáte si dobrý pocit ze smysluplné práce. To rozhodně není málo... stačí si jen vybrat úklidovou akci ve vašem okolí v mapě na www.uklidmecesko.cz.



Kontakt pro další informace:
Radek Janoušek
777 176 675
radek@uklidmecesko.cz
Ukliďme Česko z.s.

Hlavním partnerem akce Ukliďme Česko 2022 je:
Nadace Komerční banky, a.s. – Jistota

Partnery akce jsou:
Garnier,
EKO-KOM, a.s.,
PENNY Market,
ŠKODA AUTO a.s.,
Ministerstvo životního prostředí
Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC






 

Hlavní partner akce

Partneři akce



Dále nás podporují



Při poskytování služeb nám pomáhají technická Cookies a Local Storage. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.
Cookies můžete vymazat nebo předem odmítnout jejich používání volbou v příslušném nastavení ve vašem prohlížeči.
Nicméně pokud tak učiníte, některé služby a funkce tohoto webu nemusí správně fungovat.
Více informací o ochraně osobních údajů a jejich používání
Copyright Ⓒ 2014-2024 | Miroslav Kubásek, Ukliďme Česko z.s.