Na Mezinárodní den bez plastových sáčků Ukliďme Česko hlásí - uklizeno!3.7.2024

Na konci jarní úklidové sezóny hlásí organizátoři ze spolku Ukliďme Česko bezmála 4000 proběhlých úklidových akcí se 175 000 zúčastněných dobrovolníků. Dobrou zprávou je, že černých skládek a litteringu postupně ubývá. Sesbíraných odpadů bylo totiž v průměru zhruba o třetinu méně na jednoho účastníka oproti dřívějším ročníkům. Oznámil to spolek Ukliďme Česko u příležitosti dnešního Mezinárodního dne bez plastových sáčků.

Většina z nás je používá každý den. Tenké plastové sáčky nabízí téměř každý prodejce, kterého navštívíme. Napadlo vás někdy, kolik jich spotřebujeme za rok? V celosvětovém měřítku je to stěží uvěřitelných 500 miliard ročně. Jen si pomyslete, kolik z nich skončí poházených po celé planetě. Sáčky, které si vyzvedneme u prodejců, se totiž používají velmi krátkou dobu, obvykle do 25 minut, a poté jsou vyhozeny. Bohužel ne vždy do kontejneru na plastový odpad.

Jak oslavit Mezinárodní den bez plastových sáčků

Existuje mnoho dobrých způsobů, jak slavit, a ten nejjednodušší vyžaduje z vaší strany jednoduché řešení. I kdyby jen na jeden den, přineste si k prodejcům vlastní tašky, abyste si zboží vyzvedli. Některé obchody dokonce nabízejí slevy nebo jiné výhody pro zákazníky, kteří si přinesou své vlastní! Pokud sami vlastníte obchod, spusťte program, který povzbudí vaše zákazníky, aby přinesli své vlastní opakovaně použitelné tašky či nádoby a přestali používat tašky plastové.

TIP: U nás najdete takové obchody v mapě projektu KAMsNIM.cz

Mezi nejoblíbenější aktivity Mezinárodního dne bez plastových sáčků pak patří jednoduchá setkání lidí, kteří chodí po silnicích, plážích, okolo řek a sbírají všechny odpadky, které tam najdou. Je jich obvykle znepokojivé množství. Ale sbírat nemusíte jen dnes. Organizátoři naší největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko vyzývají ke sběru litteringového odpadu i během prázdninových dovolených, při výletech do přírody. Stačí si vzít pytel a rukavice, nálezy pak můžete zdokumentovat na webu akce https://www.uklidmecesko.cz/report/,,Nejzajímavější fotografie z prázdninového úklidu odměníme", slibují organizátoři.

A pokud byste chtěli zorganizovat větší úklidovou akci, uklízet se bude tradičně i na podzim v rámci Celosvětového úklidového dne. Ten letos letos připadá na 20. září. ,,Stačí si akci zaregistrovat na www.UklidmeCesko.cz a již nyní si můžete požádat o úklidové prostředky (pytle a rukavice) pro své dobrovolníky. Je třeba to stihnout do konce prázdnin, abychom vše mohli na začátku září zabalit a rozeslat," dodává za organizátory Miroslav Kubásek z pořadatelského spolku Ukliďme Česko.


Hlavním partnerem akce Ukliďme Česko 2024 je:
Nadace Komerční banky

Partnery akce jsou:
ČEPS
Garnier
Nextbike
Biotherm
EKO-KOM, a.s.
PENNY Market
ŠKODA AUTO a.s.
Lesy České republiky, s.p.
Ministerstvo životního prostředí
Systém Coca-Cola ČR a Coca-Cola HBC
E.ON Česká republika, s.r.o.
Plzeňský prazdroj
DB SCHENKER
SAKO Brno, a.s.
Saint-Gobain
Nadace ČEZ
DPD CZ
CANON


 

Hlavní partner akce

Partneři akceDále nás podporujíPři poskytování služeb nám pomáhají technická Cookies a Local Storage. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.
Cookies můžete vymazat nebo předem odmítnout jejich používání volbou v příslušném nastavení ve vašem prohlížeči.
Nicméně pokud tak učiníte, některé služby a funkce tohoto webu nemusí správně fungovat.
Více informací o ochraně osobních údajů a jejich používání
Copyright Ⓒ 2014-2024 | Miroslav Kubásek, Ukliďme Česko z.s.